logoSmallTransp

ChatGPT pro začátečníky – co to je, jak to (ne)funguje a proč to potřebujete vědět

ChatGPT vtrhl na scénu a víc než kdy jindy platí, že ten, kdo chvíli stál, už stojí opodál. Nespoléhejte na to, že tahle vlna pomine a stačí ji jenom někde v klidu a pohodlí přečkat. ChatGPT – a další aplikace umělé inteligence – není jen módní trend. Jde o zlomový okamžik, který startuje novou éru, a novinky přicházejí doslova každý den. Dobrá zpráva je, že není tak obtížné držet s tímto vývojem krok, pokud víte, jak na to. Pokud jste zatím otáleli, mám pro vás základní informace, které potřebujete vědět – takového průvodce pro začátečníky – abyste se mohli odrazit od startu a jít (či spíš běžet) s dobou.

Na začátku byla miliarda…

Příběh začíná u společnosti s názvem OpenAI. Ta byla založena 11. prosince 2015 s miliardou dolarů – miliardou! – od investorů ze Silicon Valley, jako jsou Sam Altman, Reid Hoffman, Elon Musk, Peter Thiel a další. Pustili se do budování technologie nazvané GPT, což je zkratka pro Generative Pre-trained Transformer.

Generative Pre-trained… Cože?

Generativní předtrénovaný transformátor?!? Ajťáci mají zjevně potřebu vymýšlet šílené názvy, ale nevzdávejte to.

Jednoduše řečeno, je to statistický jazykový model předpovědi dalšího slova. Pokud to zní příliš odborně, přeložme si to do něčeho známějšího. Používali jste někdy automatické dokončování ve vyhledávači Google nebo v telefonu? To je příklad statistického předpovědního modelu. Předpovídá pravděpodobné další slovo.

GPT ale umí mnohem víc než to. Zatímco většina technologií automatického doplňování vám nabídne seznam několika možností pro jedno slovo, GPT jakoby automaticky doplnil celou odpověď na váš dotaz. Dělá to na základě souboru dat, na kterém byl trénován. „Načetl“ toho zkrátka tolik, až zvládl rozpoznávat vzorce a kontext v lidské řeči a vztahy mezi slovy a frázemi v textu. Například GPT 3.5, běžně dostupná verze, byla trénována na obsahu dostupném na internetu do září 2021. 

ChatGPT: pokec s umělou inteligencí

Když měla společnost OpenAI vytrénovanou technologii GPT, posadila ji k chatu – a tak vznikl ChatGPT. Díky tomuto chatbotu si s ní můžeme popovídat běžným jazykem, aniž bychom potřebovali speciální počítačové příkazy. Nejlíp umí anglicky (protože nejvíc věcí na internetu je v angličtině), ale i česky to zvládá velmi dobře. 

Na rozdíl od mnoha jiných chatbotů si ChatGPT pamatuje, o čem jsme se s ním v rámci jedné konverzace bavili. Můžeme mu tedy pokládat otázky, získat na ně odpovědi a poté položit navazující dotaz týkající se předcházející komunikace. 

ChatGPT byl pro veřejnost spuštěn 30. listopadu 2022 – a byla to jízda. Zájem byl tak obrovský, že se na stránky občas nedalo ani dostat. Navzdory těmto počátečním problémům byli uživatelé nadšení a raketově jich přibývalo. Z nuly na 100 milionů aktivních uživatelů měsíčně se ChatGPT dostal během pouhých dvou měsíců, což je nejrychlejší přijetí nové aplikace v historii. 

Růst ChatGPT

V čem je to kouzlo

Proč roste tak rychle? Z čeho jsou lidé tak nadšení?

Já mám technologické novinky ráda – patřím zpravidla do té první vlny lidí, která sleduje, jak tyhle věci přicházejí, a testuje jejich využití. A pak zase sleduji, jak odcházejí. Ale ChatGPT jen tak neodejde. Je to totiž úplně jiná liga než Snapchat či Clubhouse (kdo je dneska ještě zná…). Abyste pochopili, proč je jiný, musíte na vlastní oči vidět, co dokáže.

Když na to člověk kouká, spadne mu čelist. Páni! S tím se dají dělat věci! Hlavou vám začnou vířit různé myšlenky, kde všude vám tenhle nástroj ulehčí práci: psaní emailů i otravných zpráv, příprava materiálů pro studenty, zpracování informací a textů, nápady na aktivity v online kurzu, i marketingovou strategii za vás teď může vymyslet umělá inteligence.

Anebo ne? 

Umělá inteligence kouzla zbavená – omezení a rizika

Dříve nebo později narazíte na to, že vám ChatGPT vyplivne úplnou pitomost. Neporadí si s početním úkolem na úrovni třetí třídy nebo bude tvrdit, že Pardubice jsou větší než Praha. Když budete pochybnou informaci rozporovat, pokorně se omluví – a vyplivne ještě větší pitomost.

Takže je to vlastně nanic a využít to nejde. Anebo snad přece?

Abychom s pomocí ChatGPT mohli efektivně pracovat, musíme pochopit jeho možnosti, včetně rizik a omezení. Přemýšlejme o umělé inteligenci jako o velmi sofistikovaném nástroji pro automatické doplňování – jako když píšete esemesku a telefon vám navrhuje další slovo. To je totiž přesně to, co ChatGPT dělá: přijme nějaký text a pak předpovídá, jaký by měl být další kus toho textu, na základě toho, co viděl v minulosti. 

Umělá inteligence je schopna generovat souvislé texty, které odpovídají kontextu a podobají se tomu, co by mohl říct skutečný člověk. Jenže ChatGPT při zpracování odpovědi nevyhledává a neanalyzuje informace. Vaší otázce vlastně nerozumí. Nerozumí ani své odpovědi. Pouze automaticky doplňuje text na základě toho, jak by podle statistik mohla znít správná reakce.

Což znamená, že dělá faktické chyby. Koukněte na příklad níže – požádala jsem ChatGPT, aby napsal můj medailónek. Hezky mě pochválil, jen co je pravda. Jenže… Tučně vyznačená místa pravda nejsou…

Lenka Dvořáková je lektorka angličtiny a zakladatelka LCEnglish. Narodila se v roce 1980 v Praze. Po absolvování Univerzity Karlovy v Praze získala titul v oboru anglického jazyka a literatury. S vášní pro výuku jazyků a inovativní metody se rozhodla založit vlastní vzdělávací instituci, LCEnglish.

Lenka je známá svou energií, radostí a tvořivostí při výuce angličtiny. Její nekonvenční přístup přitahuje studenty všech věkových skupin a pomáhá jim překonat bariéry ve výuce jazyka. LCEnglish se rychle rozrostlo a stalo se prestižním institutem, který nabízí širokou škálu kurzů angličtiny pro děti i dospělé.

Tohle je ta zrada. Pokud mě neznáte důvěrně, chyby jen tak neodhalíte. Zní to všechno naprosto uvěřitelně a klidně by to mohla být pravda. Ale není.

A to je přesně důvod, proč byste neměli používat ChatGPT či jiné technologie používající umělou inteligenci k čemukoli, kde nemáte dostatečné odborné znalosti, abyste mohli posoudit, zda jsou výsledky dobré, nebo ne. 

Mně může ChatGPT při psaní vlastního medailónku ušetřit spoustu času. Nechám si vygenerovat draft a pak opravím věci, které nejsou přesné. Ale kdybych požádala ChatGPT, aby napsal životopis někoho jiného (nebo vám s jeho pomocí chtěla radit, jak uspávat miminka), už bych si koledovala o malér.

Možná vás napadne: „Co kdybychom ho prostě požádali, aby uvedl své zdroje?“ Tady číhá zrada číslo dvě: Nezapomínejte, že ChatGPT při generování odpovědi nevychází z pochopení otázky. Dává vám to, co je statisticky nejpravděpodobněji znějící odpověď na otázku „Z jakých zdrojů jsi čerpal?“ Takže si bude vymýšlet časopisy a webové stránky a knížky, z kterých cituje, a všechno to bude znít reálně a relevantně – ale nejspíš to nebude pravda.

Zásady odpovědného používání AI

Ve společnosti OpenAI jsou si dobře vědomi toho, že právě tahle tendence k fantazírování (pro které se vžil pojem „halucinace“) je slabinou celého projektu, takže postupně do aplikace ChatGPT zapracovávají nástroje, které mají tato rizika odstranit či zmírnit, nebo alespoň uživatele varovat, že výstupy nemusejí být pravdivé. Zatím je v tomto směru rozhodně lepší spoléhat na vlastní inteligenci než na tu umělou.

Jak přesně tedy ChatGPT používat?

Stačí si představit, že máte po boku nového asistenta. Je extrémně rychlý a pracovitý, ale trochu natvrdlý a jen průměrně kompetentní. Aby vám byl k užitku, musíte dodržovat tato dvě jednoduchá pravidla.

Zaprvé, dávejte mu detailní a velmi konkrétní pokyny.

Zadruhé, nikdy po něm nežádejte věci, u kterých nejste schopni posoudit kvalitu práce. 

Tento AI asistent je pouze nástrojem, nikoli náhradou za vaše znalosti a zkušenosti. Když ho používáte, berte to jako spolupráci. Jste tým – kterému vy šéfujete. Vy jste ten, kdo rozhoduje o tom, co a jak se bude dělat. Vy zadáváte úkoly a vy dohlížíte na kvalitu výstupů. 

A především, nezapomeňte využít toho nejcennějšího, co máte – svou vlastní inteligenci. Teprve s její pomocí dokážete využívat ChatGPT na maximum a užívat si toho báječného pocitu, že se vezete na vlně umělé inteligence, místo abyste se jí nechali utopit.